-
peças sobresselentes do plc
-
Curvada peças de Nevada
-
Módulo de ABB
-
PLC Triplex do ICS
-
plc de General Electric
-
DCS de Triconex
-
Peças sobresselentes de Honeywell
-
módulo do woodward
-
Emerson Epro
-
Módulos de Allen Bradley
-
DCS do delta V de Emerson
-
Peças de Schneider Electric
-
peças de foxboro
-
Ovação de Westinghouse
-
módulo de yokogawa
-
Módulo de Bachmann
-
PLC de Hima
-
módulo de siemens
-
Módulo do BR
-
peças sobresselentes da DCS
-
MEGT VBM
-
Instrumentos de crédito
-
RahmatNossos melhores fornecedor e amigo Brown Luo, agradecimentos para seu serviço atencioso! Nós somos honra para cooperar com uma empresa tão boa! -
Linda VelichovaNós cooperamos com a Sumset International Trading Co., empresa limitada muitos anos. Eles são nossos bons parceiros e sempre oferecem o melhor preço e serviço gentil! -
Mohammed KhanA Sumset International Trading Co., Limited Company é um parceiro confiável, importamos mercadorias dela. Recebendo produtos de boa qualidade e serviço oportuno. Será nosso colaborador por muito tempo!
CS513 3BSE000435R1 ABB Communication Module IEEE 802.3 LAN-Module
| Marca | ABB | Número do módulo | CS513 3BSE000435R1 |
|---|---|---|---|
| Catálogo | Módulo LAN CS513 IEEE 802.3 | Preço de venda | $1.700 |
| Doença | Em estoque | Origem | Suécia |
| Tempo de espera | 3-5 dias úteis | Garantia | 1 ano |
| Peso | 1kg |
CS513 3BSE000435R1 ABB Communication Module IEEE 802.3 LAN-Module
Description:
The CS513 3BSE000435R1 is an IEEE 802.3 LAN module designed for ABB Advantox and S100 I/O systems. Specifically engineered for industrial automation environments, this module serves as an ideal bridge between traditional ABB I/O systems and modern industrial Ethernet networks.
With its high compatibility, strong interference resistance, and plug-and-play capabilities, this module supports Ethernet communication protocols to enable stable data exchange between control systems and host computers, HMIs, PLCs, and other Ethernet devices. As a result, it is widely used in process control, Manufacturing Execution Systems (MES), and Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) systems.
![]()
| Technical Features | Suitable Environments |
| Compliant with the IEEE 802.3 standard | Wide operating temperature range (0–60°C), capable of withstanding harsh industrial environments |
| Simple, lightweight, and easy to install | Compatible with control systems such as ABB Advant OCS, MasterPiece 200, and S100 I/O. |
| High data transmission stability | Can replace existing non-Ethernet communication modules, enabling upgrades to legacy systems |
| Clear diagnostics and status indicators | Standard control cabinet installation, seamlessly integrated with ABB I/O modules. |
| Easy to maintain |
Features:
Case Study:
An automotive parts manufacturer upgraded its production line data acquisition system by switching to the CS513. The factory’s original ABB S100 I/O system used serial communication, resulting in slow data upload speeds that struggled to meet the real-time scheduling requirements of the MES system.
After the upgrade: the data acquisition cycle was reduced from 2 seconds to 50 milliseconds; real-time integration with the MES system was achieved; and the response time for equipment failure alarms improved by 80%.
| Product Details | |
| Brand Name | ABB |
| Model | CS513 |
| Ordering information | 3BSE000435R1 |
| Catalog Description | CS513 IEEE 802.3 LAN-Module |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | Sweden |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $1700 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Datasheet Link:ABB CS513 3BSE000435R1.pdf
| Product Code | Model |
|---|---|
| CI840A 3BSE041882R1 | SPDSO14 |
| CI840 3BSE022457R1 | SPFCS01 |
| CI853K01 3BSE018103R1 | SPFEC12 |
| DI814 3BUR001454R1 | SPHSS13 |
| CI851K01 3BSE018101R1 | SPNPM22 |
| AI830 3BSE008518R1 | SPSED01(SED01) |
| AI830A 3BSE040662R1 | CP800 |
| AI845 3BSE023675R1 | IMASI13 |
| AI895 3BSC690086R1 | HC800 |
| AO810V2 3BSE038415R1 | BRC400 |

