-
peças sobresselentes do plc
-
Curvada peças de Nevada
-
Módulo de ABB
-
PLC Triplex do ICS
-
plc de General Electric
-
DCS de Triconex
-
Peças sobresselentes de Honeywell
-
módulo do woodward
-
Emerson Epro
-
Módulos de Allen Bradley
-
DCS do delta V de Emerson
-
Peças de Schneider Electric
-
peças de foxboro
-
Ovação de Westinghouse
-
módulo de yokogawa
-
Módulo de Bachmann
-
PLC de Hima
-
módulo de siemens
-
Módulo do BR
-
peças sobresselentes da DCS
-
MEGT VBM
-
Instrumentos de crédito
-
RahmatNossos melhores fornecedor e amigo Brown Luo, agradecimentos para seu serviço atencioso! Nós somos honra para cooperar com uma empresa tão boa! -
Linda VelichovaNós cooperamos com a Sumset International Trading Co., empresa limitada muitos anos. Eles são nossos bons parceiros e sempre oferecem o melhor preço e serviço gentil! -
Mohammed KhanA Sumset International Trading Co., Limited Company é um parceiro confiável, importamos mercadorias dela. Recebendo produtos de boa qualidade e serviço oportuno. Será nosso colaborador por muito tempo!
IS200VAICH1D GE Mark VI VME Analog Input Card Turbine Control Systems
| Marca | GE | Número do módulo | IS200VAICH1D |
|---|---|---|---|
| Catálogo | Marcos VI | Preço de venda | $1.400 |
| Doença | Em estoque | Origem | EUA |
| Tempo de espera | 3-5 dias úteis | Garantia | 1 ano |
| Peso | 1kg |
The IS200VAICH1D is a dedicated VME-bus analog input card designed for GE Mark VI steam turbine control systems, providing reliable, high-precision analog signal acquisition for turbine speed, pressure, temperature, vibration, and generator electrical parameters.
As a critical component of the Industrial Steam Turbine Control (ISTC) architecture, this card enables precise, real-time analog signal acquisition from field sensors, supporting reliable turbine operation, monitoring, and protection.
- Analog Inputs: Up to 20 (base) + optional expansion
- Input Ranges: 4-20 mA, 0-1 mA, ±5 V, ±10 V
- Input Impedance: 250 Ω (current), 5 kΩ (0-1 mA), >100 kΩ (voltage)
- Resolution: 12-16 bit (depending on configuration)
- Isolation: Channel-to-bus isolated
- Power Supply: +5 V / +24 V from backplane
| Speed control & overspeed protection | Inlet / exhaust / extraction pressure closed loop control |
| Generator voltage, current, MW, VAR, power factor monitoring | Vibration, thrust, eccentricity, and differential expansion monitoring |
| Lube oil, condenser, gland seal, and auxiliary system analog acquisition | Retrofit of Mark I / Mark II to Mark VI control systems |
A certain gas-fired combined-cycle power plant uses the IS200VAICH1D module to monitor key data such as the turbine inlet temperature and exhaust temperature of the gas turbine in real time, providing support for combustion optimization. As a result, the system's response time has been improved by 40%, temperature control deviation has been reduced to within ±1°C, and the unit's thermal efficiency has increased by 2%.
| Brand Name | General Electric |
|---|---|
| Model | IS200VAICH1D |
| Catalog | Mark VI |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | USA |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $1400 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Contact Person: Nelly Yang
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064

