Todos os Produtos
-
peças sobresselentes do plc
-
Curvada peças de Nevada
-
Módulo de ABB
-
PLC Triplex do ICS
-
plc de General Electric
-
DCS de Triconex
-
Peças sobresselentes de Honeywell
-
módulo do woodward
-
Emerson Epro
-
Módulos de Allen Bradley
-
DCS do delta V de Emerson
-
Peças de Schneider Electric
-
peças de foxboro
-
Ovação de Westinghouse
-
módulo de yokogawa
-
Módulo de Bachmann
-
PLC de Hima
-
módulo de siemens
-
Módulo do BR
-
peças sobresselentes da DCS
-
MEGT VBM
-
Instrumentos de crédito
-
RahmatNossos melhores fornecedor e amigo Brown Luo, agradecimentos para seu serviço atencioso! Nós somos honra para cooperar com uma empresa tão boa! -
Linda VelichovaNós cooperamos com a Sumset International Trading Co., empresa limitada muitos anos. Eles são nossos bons parceiros e sempre oferecem o melhor preço e serviço gentil! -
Mohammed KhanA Sumset International Trading Co., Limited Company é um parceiro confiável, importamos mercadorias dela. Recebendo produtos de boa qualidade e serviço oportuno. Será nosso colaborador por muito tempo!
PM866AK01 3BSE076939R1 ABB AC800M Controller Compact Procaessor Unit
| Lugar de origem | Suécia |
|---|---|
| Marca | ABB |
| Certificação | Certificate of Origin |
| Número do modelo | PM866AK01 3BSE076939R1 |
| Quantidade de ordem mínima | 1 unidade |
| Preço | $8500 |
| Detalhes da embalagem | Embalagem original da caixa |
| Tempo de entrega | 3-5 dias |
| Termos de pagamento | T/T |
| Habilidade da fonte | 1-99 unidades / 3-5 dias |
Detalhes do produto
| Marca | ABB | Número do módulo | PM866AK01 3BSE076939R1 |
|---|---|---|---|
| Controladores | AC800M | Preço de venda | US$ 8.500 |
| Doença | Em estoque | Origem | Suécia |
| Tempo de espera | 3-5 dias úteis | Garantia | 1 ano |
| Peso | 1kg |
Descrição de produto
PM866AK01 3BSE076939R1 ABB AC800M Controller Compact Processor Unit
PM866AK01 3BSE076939R1 ABB AC800M Controller Compact Processor Unit
Key Features
- ISA Secure certified
- Reliability and simple fault diagnosis procedures
- Modularity, allowing for step-by-step expansion
- IP20 Class protection without the requirement for enclosures
- The controller can be configured with 800xA control builder
- The controller has full EMC certification
- Sectioned CEX-Bus using a pair of BC810 / BC820
- Hardware based on standards for optimum communication connectivity (Ethernet, PROFIBUS DP, etc.)
- Built-in redundant Ethernet Communication ports
Product Description
The ABB PM866AK01 3BSE076939R1 is a high-performance processor unit designed for the AC 800M controller system, widely used in distributed control systems (DCS) and programmable logic controller (PLC) environments.
Part of ABB's 800xA automation platform, this CPU module delivers reliable and deterministic processing for demanding industrial applications. With a 133 MHz processor and 64 MB of memory, the PM866AK01 balances processing power and efficiency, making it an ideal choice for medium-to-large scale automation projects.
Included Components
| PM866A CPU unit | TB850 CEX-bus terminator |
| TP830 baseplate | TB807 ModuleBus terminator |
| Backup battery (lithium, 9 g, portable type) | TB852 RCU-Link terminator |
Frequently Asked Questions
Does the PM866AK01 include a software license?
No. The processor unit is hardware only. You need to purchase an ABB license separately (e.g., for Control Builder M).
Can this unit be used in a redundant system?
Yes. The package includes a TB852 RCU-Link terminator, enabling redundant controller setups.
What is the difference between PM866A and PM866AK01?
PM866AK01 is a complete kit (CPU + baseplate + terminators + battery), while PM866A alone is just the CPU module.
Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand Name | ABB |
| Model | PM866AK01 |
| Ordering Information | 3BSE076939R1 |
| Controllers | AC800M |
| Gross Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | Sweden |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $8500 |
| Warranty | 12 months |
| Processing Time | 3-5 work days |
| Courier Partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Datasheet Link:ABB PM866AK01 3BSE076939R1.pdf
Recommended Products
| Product Code | Model |
|---|---|
| CI840A 3BSE041882R1 | SPDSO14 |
| CI840 3BSE022457R1 | SPFCS01 |
| CI853K01 3BSE018103R1 | SPFEC12 |
| DI814 3BUR001454R1 | SPHSS13 |
| CI851K01 3BSE018101R1 | SPNPM22 |
| AI830 3BSE008518R1 | SPSED01(SED01) |
| AI830A 3BSE040662R1 | CP800 |
| AI845 3BSE023675R1 | IMASI13 |
| AI895 3BSC690086R1 | HC800 |
| AO810V2 3BSE038415R1 | BRC400 |
Contact Information
Contact Person: Nelly Yang
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064
Email us now for competitive pricing and professional service!
Produtos recomendados

